Aktualitet

Rindërtimi/Rama batuta me punëtorin turk:Do e martojmë me gocë nga Kurbini


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:07 - 16/01/21 |
Semiljana Azizi

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar ditën e sotme punimet që kanë nisur në Laç nga Turqia për rindërtimin e zonës më të dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit 2019.

Mes diskutimeve me punëtorët turq nuk ka munguar dhe shkëmbimi i batutave mes tyre. Gjatë bisedës Rama i është drejtuar njërit prej tyre, “do e martojmë çunin këtu me gocë nga Kurbini”.

Ndërkohë, Rama për zonën e cila është aktualisht duke u ndërtuar, shkruan në një postim në rrjetet sociale se për Krishtlindje e Vit të Ri, në fund të 2021-shit do e gjejnë Laçin si një qytet të ri.

Laçi do të jetë një qytet që nuk do ta njohin kur të kthehen për festa, ata që jetojnë jashtë tij!”.

10 kompani shqiptare, kompania turke Albayrak dhe afro 3000 punëtorë janë të angazhuar në kantieret e infrastrukturës, blloqeve të reja të banimit me 727 apartamente të reja, blloqeve ekzistuese që do të rikonstruktohen tërësisht, ujësjellësit të ri, 4 shkollave të reja e 3 rinkonstruksioneve të thella, 2 kopshteve të reja, si edhe spitalit të ri e godinës së bashkisë së re. *për Krishtlindje e Vit të Ri Laçi do të jetë një qytet që nuk do ta njohin kur të kthehen për festa, ata që jetojnë jashtë tij!”, shkruan Rama.

Pas