Aktualitet

Rindërtimi/Ndahen banesat,në fillim familjet në nevojë, të tjerët me short publik


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:57 - 13/10/21 |
Opi Nion

Disa familje banesa e të cilave u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit, do të marrin shtëpinë e rindërtuar më 25 nëntor.

Lajmi është bërë me dije nga Ministri i Rindërtimit Arben Ahmetaj, pas mbledhjes së qeverisë në një dalje për mediat.

Ahmetaj tha se shpërndarja e apartamenteve fillimisht do të bëhet përfamiljet në nevojë, pensionistët e dëmtuar dhe familjet e policëve të rënë në krye të detyrës, ndërsa pjesa tjetër do të ndahet me short.

“Mbledhja e qeverisë. Kemi marrë vendim për hapjen e rrugës së shpronësimit me shkëmbim në Bashkinë e Vorës për përshpejtimin e procesit të rindërtimit. Një vendim i rëndësishëm për qytetarët në 11 bashkitë e dëmtuara nga tërmeti për mënyrën si do shpërndahen njësitë individuale dhe apartamentet duke filluar nga 25 nëntori i këtij viti, ku do shpërndahen pjesa  e parë. Në vendim është përshkruar shpërndarja, pasi kalon lista prioritare, që nga familjet në nevojë, me ndihmë ekonomike, me pensionistë të vetmuar dhe më pas për qytetarët shpërndarja do bëhet me short publik transparent që do organizohet nga njësitë vendorë”, tha Ahmetaj./Opinion.al

Pas