Te Fundit

Rindërtimi/ Ahmetaj: Laçi do të vendosë një standard të ri jetese


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:06 - 23/12/20 |
Opi Nion

Ditën e sotme ministri i Rindërtimit Arben Ahmetaj ka falënderuar qeverinë turke për kontributin e saj për ndërtimin e 522 apartamenteve pas tërmetit të 26 nëntorit 2019.

I ndodhur në Laç, Ahmetaj tha se rindërtimi në këtë zonë do të vendosë një standard të ri jetese. Pjesë e projektit të rindërtimit do të jetë pjesë dhe rehabilitimi i një përroi i cili shkaktonte përmbytje në këtë zonë.

 “Ky kantier ndërtimi është jo vetëm një qendër rindërtimi por edhe një simbol kuptimplotë i bashkëpunimit mes dy vendeve tona. Edhe Turqia pati një tërmet të rëndë e megjithatë miqtë tanë nuk e ndaluan ndihmën për rindërtimin këtu në Laç. Ju falenderoj për ndihmën tuaj të paçmuar. Miqtë tanë kanë qenë skeptik për shkak të punëve të lëna rrugës nga qeveritë e tjera. Një lagje e re shembull ku do të strehohen mbi 500 familje, 37 njësi shërbimi dhe një qendër tregtare që do të ndryshojë jo vetëm fytyrën e qytetit por do të vendosë një standard të ri jetese. Pjesa tjetër do të përfundojë në gusht të vitit të ardhshëm. Këtu ka pasur dhe ka një përrua që dikur ka qenë famëkeq por tashmë do të kthehet në pjesë të infrastrukturës moderne”, u shpreh Ahmetaj./ Opinion.al

Pas