Bota

Rimarrja e qytetit strategjik të Limanit, Zelensky: Porti është plotësisht i pastërBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:32 - 02/10/22 |
Opi Nion

Qyteti strategjik i Limanit, në pjesën lindore të Ukrainës, është “pastruar plotësisht” nga forcat ruse, një ditë pas tërheqjes së ushtrisë, njoftoi presidenti Volodymyr Zelensky.

“Nga ora 12:30 (me orën lokale) Porti është plotësisht i pastër. Falënderoj personelin tonë ushtarak”, theksoi Zelensky në një video të shkurtër.

Tërheqja erdhi mes frikës se mijëra trupa mund të rrethoheshin në qytet, tha Ministria Ruse e Mbrojtjes.

Rimarrja e Limanit është me rëndësi strategjike për Ukrainën pasi qyteti ishte përdorur si qendër nga Rusia dhe mund t’u jepte trupave ukrainase akses në më shumë territor në rajonet Donetsk dhe Luhansk.

Volodymyr Zelensky tha të shtunën se ushtria ukrainase do të rimarrë “javën e ardhshme” dhe qytete të tjera në rajonin e Donetskut, të cilin Moska e aneksoi.

“Gjatë javës, flamuj të rinj ukrainas u valëvitën në Donbas”, që përfshin provincën Donetsk, tha presidenti ukrainas. “Do të ketë më shumë javën e ardhshme.”

Kjo pengesë në fushën e betejës bëri që lideri çeçen dhe aleati i vendosur i Moskës Ramzan Kadyrov të thoshte se Rusia duhet të konsiderojë përdorimin e armëve bërthamore me rendiment të ulët.

Në një postim në Telegram duke kritikuar komandantët rusë për braktisjen e qytetit Liman në Ukrainën lindore, Kadyrov shkruan: “Për mendimin tim duhen marrë masa më drastike, deri në shpalljen e gjendjes ushtarake në zonat kufitare dhe përdorimin e armëve bërthamore me fuqi të ulët.

Një këshilltar i ministrit të mbrojtjes të Ukrainës i tha BBC-së se arritjet e fundit rreth portit, pas ditëve të luftimeve të rënda, përfaqësonin një “sukses të rëndësishëm”./Opinion.al

Pas