Kryesore

Reshje dhe rënie temperaturash, si do të jetë moti sot


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:20 - 02/05/20 |
Opi Nion

Gjatë ditës së sotme 2 Maj, gadishulli i Ballkanit do të jetë nën ndikimin e masave ajrore të paqëndrueshme më të freskëta Antlatike të cilat do të sjellin mot të paqëndrueshëm në territorin e vendit. Si rezultat moti do të jetë me vranësira mesatare deri të dendura  të pasuara nga rreshje shiu me intesitet mesatar dhe stuhi në zonën perëndimore.

Në mesditë përgjatë zonave malore reshje e shiut do të jenë lokalisht në formën e shtrëngatave me rrufe të izoluara. Parashikohet mjegull lokale në lugina.

Era do të jetë me drejtim Jugperëndim  me shpejtësi 10-12 m/sek në bregdet, duke u pasuar nga një valëzim i forcës 1-2 ballë.

Temperaturat do të jenë me rënie duke shënuar vlerat 8/18°C në zonat malore, 12/22°C në zonat e ulëta dhe 13/21°C në bregdet.

Pas