Aktualitet

Reshje dëbore në Korçë, rekomandohet kalimi me zinxhirë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:18 - 25/01/21 |
Doriana Çepunaj

Reshjet e dëborës janë rikthyer në qarkun e Korçës. Raportohet se gjatë gjithë natës ka patur reshje shiu me intensitet të lartë dhe dëborë në zonat +1200m , të shoqëruara edhe me erë të fortë.

Autoritetet njoftojnë se në rrugën e Dardhës, trashësia e borës varion nga 5 deri në 15 cm. Ndërkohë po punohet për mirëmbajtje me pastrim dëbore dhe kriposje, por kalimi i mjeteve nga km 6 deri në të 12-in rekomandohet me zinxhirë ose goma dimërore për mjetet e vogla në orët e pasdites.

Njoftimi:

Në Qarkun Korçë gjatë gjithë natës ka patur reshje shiu me intensitet te larte dhe dëbore ne zonat +1200m , të shoqëruara edhe me ere te forte.

Ne rrugën e Dardhës trashësia e dëborës varion nga 5 cm – 15 cm.

Po punohet për Mirëmbajtje Dimërore me pastrim dëbore dhe kriposje. Kalimi i mjeteve nga km 6 – 12 rekomandohen me zinxhirë ose goma dimërore për mjete e vogla ne orët e paradites.

Kalimi i mjeteve ne akset e tjera rrugore nacionale dhe turistike pa probleme.

Nga kontraktorët po kryen kontrolle dhe pastrime te karexhates nga ujerat dhe aluvionet./Opinion.al

Pas