Bota

Republika Çeke dëbon 18 diplomatë rusë, akuzohen për spiunazh


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:58 - 17/04/21 |
Opi Nion

Shërbimet e inteligjencës Çeke kanë identifikuar 18 anëtarë të ambasadës Ruse në Pragë si agjentë të shërbimeve të spiunazhit të Moskës, ka thënë Ministri i Jashtëm Çek, Jan Hamacek.

“Tetëmbëdhjetë zyrtarë të ambasadës ruse duhet të lënë vendin tonë brenda 48 orësh,” tha ai.

Kryeministri Çek Andrei Babiç dhe Ministri i Jashtëm gjithashtu thanë se kishte dyshime se shërbimet sekrete ruse ishin të përfshira në bombardimet e vitit 2014 në një depo të ushtrisë./Opinion.al

Pas