Aktualitet

Rekrutonte vajza për t’i martuar me luftëtarë të ISIS,burg për 43-vjeçaren


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:16 - 08/09/20 |
Al Do

Gjykata e Tiranës cakton masën e sigurisë “arrest me burg” për Lubjana Gjecaj, e dënuar në Itali për përfshirje në organizatë terroriste.

Masa e sigurisë është dhënë me qëllim ekstradimit në Itali ku janë ngritur edhe akuzat ndaj 43-vjeçares.

Gjeçaj, ishte pjesë e bandës që u arrestua në korrik të 2015-ës, në kuadër të operacionit ‘Martesa’ që u zhvillua në Itali, Lushnjë, dhe Kanada.

Lubjana Gjeçaj, nëna e 3 fëmijëve dyshohet si pjesë e një celule terrori që rekrutonte vajza për t’i martuar me luftëtarët e ISIS.

Ajo ishte kthyer nga Italia dhe ishte vendosur në zonën e Unazës së Re në Tiranë ku jetonte si shtëpiake me fëmijët e mitur.

Prokuroria italiane ka kërkuar 2 vite e 4 muaj burg për Gjeçajn.

Gjatë seancës së sotme ajo ka kërkuar që ta kryejë dënimin e saj në Shqipëri për të mos u shkëputur nga fëmijët e saj.

Grupi terrorist ku 43-vjeçarja bënte pjesë, gjente të rinj dhe i martonte ata në Turqi, e më pas i dërgonte ushtarë pranë ISIS.

Pas