Bota

Rekord vdekjesh në Brazil nga COVID-19


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:34 - 20/05/20 |
Opi Nion

Është rritur numri i viktimave nga koronavisuri në Brazil. Mësohet se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 1179 persona.

Në këtë shtet janë në total 17,900 viktima, ndërsa sa i përket të infektuarve renditet i treti në botë, më gati 270 mijë raste.

Bilanci tragjik vjen mes paralajmërimeve se sistemi shëndetësor në shumë qytete të mëdha në Amerikën Latine rrezikojnë kolapsin. Më shumë se 85 % e shtretërve në terapitë intensive te Rio de Janeiro dhe Sao Paolo janë zënë.

Rëndimi i krizës shëndetësore atje, ka shtyrë presidentin amerikan Donald Trump të konsiderojë ndalimin e udhëtimeve nga Brazili. Për numrin e lartë të rasteve në SHBA, kreu i Shtëpisë së Bardhë e cilëson, si një dekoratë nderi, siç e quan, pasi kjo nënkupton se po testojnë më shumë njerëz.

“Nuk dua që njerëzit të vijnë këtu e të infektojnë popullin tonë. Nuk dua as qe ata në Brazil të jenë të sëmurë. Po i ndihmojmë më ventilator”,– tha Trump.

Aktualisht, Shtetet e Bashkuara kryesojnë listën e vendeve më të prekura nga pandemia, me mbi 1.5 milionë raste dhe gati 92 mijë vdekje, i ndjekur nga Rusia dhe Brazili./ Opinion.al

Pas