Bota

Rekord rastesh të reja me Covid, rëndohet situata në Francë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:52 - 26/08/20 |
Al Do

Autoritetet e Shëndetësisë në Francë kanë regjistruar 5,429 raste të reja me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit, një rekord i ri pas heqjes së masave izoluese dhe një nivel infektimi që nuk është parë që nga kulmi i epidemisë në fillim të Prillit.

Shifra ditore e rasteve të reja ka arritur në 4,000 disa herë në ditët e fundit, teksa pritet kthimi në shkollë i miliona nxënësve prej 1 shtatorit.

Numri i përgjithshëm i personave të infektuar nga Covid-19 në Francë tani është 253.587.

Të hënën, autoritetet shëndetësore gjermane etiketuan rajonin Île-de-France duke përfshirë kryeqytetin Paris dhe rajonin Provence-Alpes-C dte d’Azur si “zonat e rrezikut” për koronavirusin.

Kushdo që udhëton në Gjermani nga të dy rajonet duhet të paraqitet për tu testuar për Covid-19 dhe të karantinojë veten e tij, ndërsa pret rezultatin. /Opinion.al

Pas