Kryesore

Real Madrid kampion i Europës, Anceloti hyn në histori


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 00:06 - 29/05/22 |
Opi Nion

Real Madridi fitoi Ligën e Kampionëve 2021-’22 duke mundur Liverpoolin 1-0 në Paris.

Për ‘los blancos’ është titulli i 14-të europian, për Carlo Ancelottin-i i katërti si trajner.

Në fakt, trajneri i Real Madridit ka kaluar Bob Paisley dhe Zinedine Zidane, duke u bërë trajneri më i suksesshëm në historinë e Champions League, me 4 trofe: në 2003 dhe 2007 fitoi Champions League me Milanin, në 2014 dhe sot (2022) me Real Madridin. Ancelotti është gjithashtu i vetmi trajner që ka fituar të paktën një titull në të pesë kampionatet kryesore evropiane: atë italian me Milanin, atë anglez me Chelsean, atë francez me PSG, atë gjerman me Bayern Munich dhe atë spanjoll me Real Madridin./Opinion.al

Pas