Aktualitet

Reagon Kreu i Emergjencave për zjarret në vend: Fokusi në Karaburun


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:09 - 04/08/21 |
Opi Nion

Kreu i Emergjencave Civile, Haki Çako, ka dhënë ditën e sotme detaje rreth situatës së zjarreve në Shqipëri.

Në një intervistë për Klan News, Çako është shprehur se në Gjirokastër situata është vënë në kontroll, por po vijohet puna për shuarjen e plotë të flakëve që mund të aktivizohen në orët në vijim.

Ndërkohë që po sipas kreut të emergjencave ka vijuar puna gjatë natës dhe sot në mëngjes për të vënë në kontroll flakët dhe në Karaburun.

Mjetet dhe forcat qoftë ato të shpëtimit dhe forca të tjera kanë parandaluar humbjet e jetës së qytetarëve por dhe izolimin e flakëve. Aktualisht po vijon puna për të eliminuuar të gjitha ato vatra që kanë mbetur, pasi mund të jenë rrezik për të ardhmen. Gjatë darkës dhe sot në mëngjes është punuar nga ajri me helikopter”, tha Çako.

Aktualisht sa vatra zjarri ka në rang në vendi?

Janë disa qarqe që kanë problematike, situate më e rënduar mbetet ajo në Karaburun. Është punuar gjatë natës dhe sot për të izoluar dhe këtë vatër. Gjatë gjithë ditës së djeshme dhe gjatë natës është eliminuar rreziku për fshatin Dukat por dhe për bazën e Pashalimanit. Dua të bëj thirrje që të sensibilizojë të gjithë komunitetin, pasi janë identifikuar një numër i konsiderueshëm autorësh për zjarrvënie të qëllimshme. Kemi zbuluar dhe raste për rindezje të zjarrit në ato vende ku Forcat e Armatosura kanë bërë shuarjen e flakëve.

A do të ketë një plan masash më të detajuar?

Plani i masave është miratuar tashmë, por pranë bashkive ekzistojnë planet e emergjencave.

Pas