Bota

Rasti i parë, arrestohet se sulmoi shoferin e autobusit që i kërkoi maskën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:18 - 22/06/20 |
Al Do

Një burrë u arrestua për sulm fizik ndaj një shoferi autobusi, i cili i kërkoi të vendoste një maskë për të hipur në autobus, tha policia të hënën. Kjo shënon edhe rastin e parë të arrestimit për një shkelje të përdorimit të detyrueshëm të maskës.

Policia në Korenë e Jugut tha që ata kishin arrestuar burrin në të 50-tat, pasi Gjykata Lindore e Seulit lëshoi ​​një urdhër të kërkuar nga policia të shtunën.

Sipas policisë, të enjten burri sulmoi dhe ofendoi shoferin e autobusit dhe gjithashtu sulmoi një shofer tjetër, i cili u përpoq ta ndalonte atë.

Kjo ngjarje shënon rastin e parë kur një person arrestohet për shkeljen rregullit të përdorimit të maskave për transportin publik.

Politika u prezantua muajin e kaluar për të ndihmuar në parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Ngjarje të tilla kanë ndodhur më parë por aktet nuk janë dënuar ligjërisht. Të martën, një burrë u vendos në prangat e policisë për fyerje në një autobus, pasi shoferi i kërkoi që të vendoste një maskë. Në fund të muajit të kaluar, një burrë në të 60-at sulmoi një tjetër shofer autobusi për të njëjtën arsye. /Opinion.al

Pas