Bota

Rast i rrallë, gruaja shërohet nga HIV pa ilaçeBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:11 - 20/11/21 |
Opi Nion

Një grua nga Argjentina është shëruar nga HIV-in pa medikamente ose thënë ndryshe pa trajtim mjekësor.

Sipas BBC, mjekët besojnë se sistemi imunitar i pacientit e ka pastruar vetë virusin.

Testet në më shumë se një miliardë qeliza të saj nuk gjetën asnjë gjurmë të infeksionit, raportoi Arkivi i Mjekësisë së Brendshme.

Gjetjet janë provë e mëtejshme se disa njerëz kanë lindur me elasticitet natyral ndaj HIV-it.

Deri më sot në botë edhe dy pacient të tjerë janë shëruar nga HIV, të ashtuquajturit Pacienti i Berlinit dhe Pacienti i Londrës, por në të dy rastet është aplikuar transplanti i palcës dhe mjekimeve intensive.

Ndërsa rasti i fundit, që mjekët e kanë pagëzuar si Pacientja e Shpresës, është gjithçka mesa duket falë organzimit të saj, pa ndihmën e asnjë terapie./Opinion.al

Pas