Kryesore

Raporti i Moody’s për ekonominë, PD: Qeveria gënjen


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:30 - 12/07/20 |
Opi Nion

Ministria e Financave dhe Ekonomisë njoftoi më herët se raporti i fundit, që Moody’s deklaron se Shqipëria  mban të pandryshuar renditjen në B1, pas emetimit të Eurobondit në muajin Qershor të këtij viti.

Ndërkohë, ka ardhur reagimi i Partisë Demokratike. Ish-deputetja Jorida Tabaku shprehet se raporti i fundit i Moody’s nuk ka bërë asnjë  renditje pozitive, por vlerësimin e ekonomisë.

Siaps Tabakut, Moneyval flet për pastrimin e parave dhe e ka klasifikuar Shqipërinë në listën gri, Banka Botërore dhe BERZH raportojnë për një krizë të thellë ekonomike dhe recesion me 9% rënie.

Reagimi

Gënjeshtra u është bërë ves dhe ai del me shpirtin politik.

Raporti i fundit i Moody’s nuk ka bërë ASNJË renditje pozitive (si thote vete Moody’s sepse nuk ka pasur qellim renditjen) por vlerësimin e ekonomisë.

Ashtu si raportet e tjera ekonomike nga FMN tek OECD flasin për një kalbëzim të qeverisë nga korrupsioni. Moneyval flet për pastrimin e parave dhe e ka klasifikuar Shqipërinë në listën gri, Banka Botërore dhe BERZH raportojnë për një krizë të thellë ekonomike dhe recesion me 9% rënie.

Në vend që të pranojë dështimin dhe të marrë masa për të ndihmuar njerëzit dhe ekonominë qeveria vazhdon avazin: vjedh dhe gënjen.

Gënjeshtrat e përditshme dhe propaganda nuk e shndërrojnë të zezën në të bardhë. Ndryshimi është i pandalshëm. Kohë më të mira do të vijnë për shqiptarët dhe biznesin. Grabitësit dhe xhandarët e ekonomisë do të marrin përgjigjen e merituar./ Opinion.al

Pas