Aktualitet

Raporti i KE, Xhafaj: Kuvendi nuk është noter i legjislativit dhe vend ku bëhen qokaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:17 - 17/11/22 |
Opi Nion

Ish-ministri i Drejtësisë Fatmir Xhafaj ka mbajtur fjalën e tij në Kuvend ku po diskutohet në lidhje me integrimin europian.

Gjatë fjalës së tij, Xhafaj u shpreh se Kuvendi nuk është noter i legjislativit dhe vend ku bëhen qoka, por hapësira e vetme kushtetuese për mbështetjen e monitorimin e strukturave të reja të drejtësisë.

“Duhet të jemi modet, ti lexojmë mirë adresimet e rekomandimet e BE. Roli i Kuvendit thelbësor sa i përket integrimit dhe drejtësisë. Kuvendi nuk është noter i legjislativit dhe vend ku bëhen qoka, është hapësira  e vetme kushtetuese për mbështetjen e monitorimin e strukturave të reja të drejtësisë. Përgjegjësia kryesore, i mbetet institucioneve të drejtësisë”, tha Xhafaj.

Pas