Aktualitet

Rama thirrje Vuçiçit: Marrëveshja duhet zbatuarBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:42 - 01/08/22 |
Opi Nion

Kryeministri Rama ka reaguar pas vendimit të Kosvës për të shtyrë me 1 muaj aplikimin e marrëveshjes së 29 Qershorit, për targat dhe dokumentet me Serbinë.

Gjatë konferencës së përbashkët me homolohun spanjoll, Rama i bëri thirrje presidentit Serb të mos i ushqejë grupet në veriun e Kosovës me justifikime.

“I bëj thirrje autoriteteve në Beograd, presidentit të Serbisë që të mos ushqejnë me asnjë lloj justufikimi grupe të caktuara në veriun e  Kosovës që për arsyen e tyre i kundërvihen zbatimit të një marrëveshjeje që jo vetëm duhet zbatuar, por është e vlefshme të zbatohet edhe për t’i dhënë më shumë besueshmëri dialogut mes Serbisë dhe Kosovës”, tha Rama./Opinion.al

Pas