Aktualitet

Rama: Rriten pagat me 40%, dita më e bukur e jetës sime do jetë kur…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:13 - 16/09/21 |
Opi Nion

Në programin qeverisës të katër viteve të ardhshme parashikohet se do të rriten me 40% pagat e infermierëve e të mësuesve.

Po ashtu kryeministri theksoi se do të shkojë në 40 mijë lekë paga minimale, duke theksuar se një vend në program do të kenë edhe për artistët e Teatrit të Operës dhe Baletit.

“Të gjitha do të bëhen siç janë premtuar. Do të rrisim pagat e edukatorëve, mësueseve, mjekëve dhe infermierëve me 40%. Më lejoni të shtoj diçka që e nuk e kemi premtuar. Pas shfaqjes së djeshme në TKOB, e pas konsultimit që kemi bërë paga e solidëve tanë do të dyfishohet nga viti i ardhshëm. Do të ketë stimulim financiar për atë trupë që do të motivojmë sa më shumë që të kthehet në ambasadore të fuqisë”, tha Rama.

Më tej kryeministri foli edhe për pensionet, për të cilat tha se rritja e tyre është një angazhim solemn i tij.

“Nuk e kemi premtuar, jo se ata nuk meritojnë të shpërblehen, por nuk kemi mundur dot të rrisim pensionet. Nuk e hedhim dot atë hap, sepse honi i hedhur nga skemat e mëparshme me papërgjegjshmëri kriminale, megjithëse sot është ngushtuar, ende nuk është mbyllur për të bërë një rritje me domethënie. Dua t’u them gjysheve dhe gjyshërve se një plan është në tryezën tonë dhe do të jetë dita më e bukur e jetës time publike kur të vë në veprim planin për një rritja domethënëse e pensioneve. Mos ma quani premtim por angazhim solemn. Nuk kisha pse t’i hapja punë vetes, po mos ta besoja se ia vlen të bëjë maksimunimin./Opinion.al

Pas