Aktualitet

Rama: Rimbursim me kartat e naftës falas për mbi 5 000 fermerëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:20 - 28/06/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama deklaron se procesi i rimbursimit me kartat e naftës falas vijojnë sërish prej kësaj jave për fermerët.

Rama shprehet në një postim në rrjetet sociale se nga ky proces përfitojnë mbi 5 mijë fermerë të tjerë.

“Mirëmëngjes, dhe me njoftimin se po vijojmë procesin e rimbursimit me kartat e naftës falas për mbi 5,000 fermerë të tjerë prej kësaj jave, ju uroj një ditë të mbarë”, shkruan Rama .

Për fermerët përfitues nga skema e naftës pa taksa, Paketa e Rezistencës Sociale parashikon që kjo mbështetje të shkojë në 1.4 miliardë lekë ose 14 milionë USD, me një shtesë plus prej 5 milionë USD.

Aktualisht skema e subvencionit të naftës përcakton si përfitues të naftës falas fermerët e kulturave bujqësore, si: grurë, misër, fasule, luledielli, tërshërë, thekër, bimë aromatike-mjekësore, etj.

Pas