Aktualitet

Rama për kallëzimin ndaj Pjerin Ndreut: Të gjithë mund të gabojnë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:44 - 29/06/21 |
Opi Nion

Kryeministri Rama në konferencën për media të mbajtur ditën e sotme ka folur për rastin e kryebashkiakut të Lezhës, Pjerrin Ndreu, i cili është kallëzuar nga tre efektivë policie të cilët pretendojnë se i ka penguar për të kryer detyrën.

Rama ka thënë se do të shqetësohej nëse policia nuk do kishte ndjekur rrugën ligjore teksa po ashtu theksoi se të gjithë mund të gabojnë dhe të përgjigjen për gabimet e tyre.

“Nuk kuptoj lidhjen mes zaptimit të plazhit dhe muzikës. Kur vjen puna tek ofendimi i Policisë askush nuk ia hedh dot lehtë. Por Policisë i bëhet edhe një ofendim i vazhdueshëm. Kur i hidhet faji për çdo që ndodh. Unë do shqetësohesha nëse Policia nuk do kishte ndjekur rrugën ligjore. Të gjithë mund të gabojnë dhe të përgjigjen për gabimet e tyre. Rendësi ka që në këtë rast nuk kemi tolerim të faktit që një zyrtar i lartë ofendon një patrullë apo punonjës policie. Ofendimi i madh që i bëhet policisë është ajo e përditshme dhe mungesa e mbështetjes. Përmbytja e opinionit me gjysmë të vërteta që janë gënjeshtrat më të mëdha. Nëse do të ishte kështu, SHBA ku vriten me dhjetëra njerëz do të duhej që Policia dhe gjithë të çoheshin në gjyq popullor. Nuk ndodh kështu. Kështu që duhet ta përsëris, ne jemi të shqetësuar që puna të bëhet më mirë. Por të thuhet se 1, 2, 3 ngjarje të rënda, na e bëjnë Shqipërinë një vend ku turistët kthehen pas, është qesharake”, tha Rama.

Pas