Aktualitet

Rama për ‘El Pais’: Nuk presim asgjë nga Samiti i Brdos në Slloveni


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:55 - 06/10/21 |
Opi Nion

Kryeministri, Edi Rama, në një intervistë të dhënë për median spanjolle “El Pais”, ka deklaruar se Shqipëria nuk pret asgjë nga samiti i Brdos, pasi sipas tij Europa nuk është në momentin e saj më të mirë.

Sipas kreut të qeverisë, çështja e Bullgarisë, e cila pengon integrimin e Maqedonisë së Veriut,  pengon integrimin edhe të Shqipërisë, kështu që për vendin tonë është më mirë të mos presim.

“Ne kemi mësuar rrugën e vështirë për të mos pritur asgjë, sepse kemi parë që Evropa nuk është në një moment shumë të mirë, me shumë probleme të brendshme dhe zgjerimi nuk pritet me entuziazëm. Ne kemi dëgjuar se për shumë vite dhe asgjë nuk ka ndryshuar. Von der Leyen flet në emër të Komisionit, por Komisioni është një gjë, Këshilli është një tjetër; fjalët e bukura janë një gjë; faktet, një tjetër … Në këtë proces ka pasur gjithmonë një, dy, tre shtete anëtare që janë kundër. Tani është Bullgaria, kështu që për ne është më mirë të mos presim, sepse kur prisni duhet të ndjeni turpin e refuzimit ”, ka deklaruar Rama.

Më tej, Rama thekson se hyrja e Shqipërisë në BE është e ardhmja e vendit tonë teksa thotë se vendi nuk ka asnjë alternativë tjetër.

“Jo sepse na kërkohet, por sepse është e ardhmja jonë.  Atëherë, ajo që ndodh në Bruksel nuk varet nga ne as nuk më shqetëson mua. Unë nuk jam pesimist, por nuk dua të humbas më shumë energji duke u ankuar”, tha ai.

Ditën e sotme po mbahet Samiti i Brdos për integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE./Opinion.al

 

Pas