Aktualitet

Rama: Nga janari thuajse të gjitha shërbimet online


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:37 - 14/12/21 |
Opi Nion

Në një aktivitet të zhvilluar në qytetin e Beratit ku ka prezantuar ligjin e bashkëqeverisjes, kryeministri Edi Rama ka deklaruar se do të eleminohen sportelet dhe aplikimi i qytetraëve për shërbime do të bëhet vetëm online.

Kreu qeverisë theksoi se pritet që në janar të ketë akses të plotë në shërbimet administrative përmes smartfonit apo kompjuterit dhe kështu sipas tij  do ti jepët fund radhëve të gjata por edhe rryshfeteve.

 “Ky takim është në serinë e takimeve që po bëjmë sëbashku me drejtoren e Agjensisë për Dialog në Kryeministri, agjensia që merret me administrimin e platformës së bashkëqeverisjes dhe me drejtoren e Agjensisë së Informacionit që mbulon pjesën që ka të bëjë me dhënien e shërbimeve online për qytetarët. Arsyeja e këtyre takimeve është sensibilizimi i qytetarëve për dy risi që sot janë një mundësi shumë e madhe për çdo qytetar që të marrë shërbimet në një kohë të shpejtë pa radhë dhe pa zvarritje dhe pa dalë nga shtëpia në pjesën dërrmuese të tyre por duke përdorur smartfonin dhe kompjuterin për të vënë në lëvizje mekanizmin e ri ligjor.

Përsa i përket shërbimeve bëj me dije se janë mbi 1 mijë shërbime që jepën onlinë përmes platformës E-Albania, dhe qytetarët mund t’i bëjnë nga shtëpia. Edhe për kadastrën që është një ndër shërbimet më të kërkuara dhe të përfolura ku nuk është e nevojshme që të shkohet në sportel por të bëhet aplikimi nga telefoni dhe agjensia Shtetërore e kadastrës të japë afatin e duhur. Nuk është më e nevojshme që qytetarët të shkojnë në shumë zyra për të mbushur dosjen me shumë dokumente që kërkohet për një shërbim të caktuar por një gjë e tillë mund të bëhet përmes aplikimit online.

Të gjithë punonjësit e sporteleve do të bëjnë punën pas ekranit të telefonit. Aplikon për një shërbim dhe merr përgjigje dhe në këtë faze një pjesë e madhe e aplikimeve e marrin përgjigjen e drejtpërdrejtë në telefon ose në kompjuter, një pjesë jo. Nëse aplikon për titullin e pronësisë në kadastër, nuk e merr titullin në telefon por duhet që të shkosh ta marrësh. Ne po përpiqemi që jo vetëm aplikimin por edhe marrjen e dokumentit ta marrësh online”, ka thënë ai.

Pas