Kryesore

Rama në Vlorë, tregon planin kombëtar për pastrimin e territorit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:14 - 07/11/21 |
Opi Nion

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama ka njoftuar nisjen e një plani kombëtar për pastrimin e territorit.

Nga Pylli i Sodës në Vlorë, kreu i qeverisë tha se ka ardhur koha që të ndahen përgjegjësitë dhe të mos lejohet më askush që të ndotë ambientin e përbashkët.

Kryeministri paralajmëroi krerët e bashkive se nuk do të kalohet asnjë buxhet për vitit pasardhës nëse nuk ka fonde mjaftueshëm për pastrimin.

Ky plan është një plan që buron nga shumë mësime të këtyre viteve. Edhe këtu situata ka qenë shumë me keq në krahasim me vite më parë. Por është keq në krahasim me atë që duhet të jetë. Shqipëria duhet të bëhet kampione e Ballkanit në turizëm. Kjo ndotje dëmton turizmin, dëmton edhe shëndetin. Një shishe plastike këtu në tokë do 1 mijë vjet që të tretet. Prania e miliona e miliarda mbetjeve të tilla mbi tokën tonë është sëmundje, është kancer që ne e mbjellim dhe e ushqejmë vetë.

Tani fjalët të gjithë i dimë, por çështja është se çfarë duhet të bëjmë në nivelin e pastërtisë. Ky nuk është aksion, por është një plan sistematik, ku si fillim do të pastrohen të gjitha pikat e nxehta dhe pastaj do të garantojmë që të mos rikrijohen. Nuk është hera e parë që bëjmë aktivitete të tilla, kur kemi dal për të pastruar. Kjo do të jetë hera e fundit që pasi ne pastrojë në pak javë gjendja kthehet aty ku ishte. Këtu të gjithë kanë përgjegjësi, por është koha që të përgjegjësitë të ndahen dhe të kërkohen nga të gjithë”, tha Rama./ Opinion.al

Pas