Aktualitet

Rama-Manastirliu inspektojnë punimet në Spitalin e TraumësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:54 - 26/10/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama së bashku me ministren e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, kanë inspektuar punimet që po kryhen në Spitalin Universitar të Traumës, për rehabilitimin e Spitalit të Sëmundjeve të Brendshme, përmirësimin e infrastrukturës në Urgjencën e këtij spitali, si dhe investimet në pajisje bio-mjekësore.

 “Jemi në fazën e parë të investimit të Spitalit të Traumës, ku tashmë puna ka filluar dhe jemi me ritme shumë të mira në rehabilitimin e një prej spitaleve shumë të rëndësishme që është spitali i sëmundjeve të brendshme, në këtë Korpus Universitar. Ka një kapacitet prej 60 shtretërish dhe brenda kësaj strukture, do të ketë për herë të parë një strukturë ambulatore. Faza e dytë vijon me rehabilitimin e Korpusit Qendror”, tha Manastirliu.

Kryeministri Edi Rama dhe Ministrja Ogerta Manastirliu kanë parë nga afër edhe investimet e kryera në repartin e radiologjisë, ku është instaluar një skaner i ri i fjalës së fundit të teknologjisë.

“Në Spitalin e Traumës, ashtu sikurse 27 spitale rajonale, bashkiake, universitare dhe poliklinika, ne kemi bërë investimin më të madh në flotën e pajisjeve bio-mjekësore në këtë muaj. Kemi mundësuar që të kemi aparatura të reja bio-mjekësore. Janë 18 grafi digjitale, 4 skanera, 1 angiograf dhe pajisje të tjera të cilat tashmë janë instaluar edhe po vendosen në funksion në spitalet tona. Spitalit të Traumës i është shtuar një skaner i fjalës së fundit të teknologjisë ku mund të bëjnë edhe ekzaminime të tjera intervencionuese, përveç thjesht diagnostikuese. Kemi mundësi që të zhvillohemi më shumë në drejtim të imazherisë”, tha Manastirliu.

Duke folur për fuqizimin e spitaleve, Manastirliu tha se në Spitalin e Traumës së shpejti do të hapet dhe shërbimi i okulistikës.

“Kemi planifikuar gjithashtu edhe shtimin e imazherisë me grafinë digjitale por edhe me hapjen e një shërbimi të ri që është ai i kataraktit, i okulistikës, paketës së re të kataraktës në këtë spital, për t’iu qasur më shumë nevojave dhe për ta kthyer këtë spital, në një qendër rajonale përtej traumës edhe urgjencave”, tha Manastirliu./ Opinion.al

Pas