Aktualitet

Rama: LSI si qelizat kancerogjene, koalicioni u hodh në erë nga reforma


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:31 - 09/10/20 |
el ida

Gjatë Asamblesë së Partisë Socialiste, kryetari Edi Rama është shprehur se asnjë parti politike nuk plotëson kushtetet për të qenë aleate me të në zgjedhjet e 25 Prillit. Duke sulmuar veçanërisht LSI, të cilët Rama e krahasoi me qelizat kancerogjene, kryetari socialist tha se koalicioni LSI –PS u hodh në erë për shkak të reformës në drejtësi.

“LSI kërkon të jetë pjesë e qeverisë për t’u rritur në kurriz të shtetit. Dhe bomba që hodhi në erë koalicionin me LSI ka qenë reforma në drejtësi, e dini shumë mirë. Sepse LSI është krijuar të marri sa më shumë pushtet duke marr peng njërin nga dy të mëdhenjtë. Ka lindur si një forcë hakmarrëse për arsye që nuk ja vlen t’i hyjmë sot.

Ka përfituar nga degradimi i PS, ka përfituar nga boshllëku i krijuar nga PS, ka përfituar nga pakënaqësia legjitime e krijuar brenda PS dhe është rrritur në kurriz të PS dhe PD.

LSI është e krijuar për këtë. Është një organizatë që funksionon me këtë parim. Njësoj si qelizat e kancerit për të cilat thuhet se rriten pa qëllim dhe në fakt shtohen vetëm për ta vdekur organzimin që kanë. Me LSI nuk ka mundësi të bëhet më shumë se ç’kemi bërë në mandatin e parë. Nuk i heq asnjë presje atyre që kam thënë më parë. Kam qenë partizan dy herë i bashkimit me LSI dhe falë atij koalicioni për shkak të numrave kemi bërë shumë gjëra. Dhe çfarë kemi dhënë? Kemi dhënë atë që çdo parti, qoftë PS, qoftë PD detyrohet të japi kur janë me LSI: një pjesë të shpirtit”, tha Rama./Opinion.al

Pas