-U tha në Opinion

Rama: Kemi dhënë disponiblitetin për 4 mijë shtetas afganë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:10 - 02/09/21 |
el ida

Kryeministri Edi Rama tha se shteti shqiptar ka dhënë disponibilitetin për akomodimin e 4 mijë shtetasve afgnë. Ai tha se nuk beson që do të arrihet në këtë numër, por për Europën situata me emigrantët do të vazhdojë.

Ndër të tjera Kryeministri tha se shpenzimet për shtetasit afganë nuk do paguhen nga takspagauesit shqiptarë, ndërsa tha se synimi i tyre është largimi drejt SHBA, por ky proces do të zgjasë në kohë.

“Shpenzimet e afganëve nuk do të jenë të taksapaguesve shqiptarë dhe kemi aptur dakordësi të plotë që për sa u përket shpenzimeve këto entitete, qeveria amerikane apo kushdo që merr përsipër do të mbulojnë shpenzimet e tyre. Kemi bërë ekzaktësisht atë që bëmë më familjet që humbën shtëpitë nga tërmeti, nuk kemi pranuar të ngremë një kamp. Unë kam thënë që kampe në Shqipëri për refugjatët nuk ka. Futja në kamp është çnjerzore për ta dhe krijon problem edhe për Shqipërinë”, tha Rama./Opinion.al.

Pas