Kryesore

Rama-Jens Stoltenberg: Kosova të përfshihet në partneritetin për paqenBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:46 - 13/07/22 |
Opi Nion

Nga Brukseli, kryeministri Edi Rama është në një konferencë të përbashkët me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg.

Rama udhëtoi sot në Bruksel për të takuar kreun e NATO-s, ku ndër të tjera ka biseduar edhe për ndërtimin e një baze të re ushtarake në vendin tonë.

Gjatë fjalës së tij, kryeministri shqiptar kërkoi që të përfshihet edhe Kosova në partneritetin për paqen.

Është e rëndësishme të vazhdojmë bashkëbisedimin tonë përkundrejt situatës dhe po kështu edhe detyrimet që kemi në Ballkanin Perëndimor që pikërisht të parandalojmë çdo përshkallëzim e të parandalojmë që çdo ndikim i keq të kthehet në probleme për rajonin tonë. Në kapacitetin tonë si vend aleat dhe kandidat për në BE do të vazhdojmë të luajmë rolin tonë tradicional në mbështetje të paqes rajonale, pajtimit dhe sigurisht stabilitetit. Ndërkohë që koncepti i ri strategjik që kemi miratuar thekson rolin strategjik të Ballkanit Perëndimor, për NATO-n është e rëndësishme që të vijojmë një dialog të përhershëm me të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor përfshirë Serbinë e cila nuk është pjesë e aleancës sonë, por është ende pjesë e rajonit tonë. Nga ana tjetër pata edhe njëherë shansin t’ju them atë që kam përmendur edhe një herë në samit, nevojën për të konsideruar përfshirjen e Kosovës në partneritetin për paqe edhe pse e dimë që ka disa kufizime politike nga disa aleatë dhe e dimë që ky është organizëm konsensual. Me kohët në të cilat jetojmë, në këndvështrimin tim modest është vërtetë e mençur që kjo të rikonsiderohet”,-tha Rama.

Pas