Aktualitet

Rama: Jemi në nivel tjetër, me Presidentin e Këshillit të Evropës folëm për…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:16 - 20/05/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama po zhvillon një konferencë për mediat me Presidentin e Këshillit të Evropës, Charles Michel.

Gjatë fjalës së tij Rama tha se Shqipëria është në një nivel krejt tjetër të bashkëjetesës në suazën politike evropiane.

Më tej Rama theksoi se me Presidentin e Këshillit të Evropës, Charles Michel foli për luftën në Ukrainë, integrimin e Shqipërisë në BE, ecurinë e marrëdhënieve rajonale, Ballkanin e Hapur, si dhe për sfidat e brendshme të rajonit.

“Përtej vështirësive të procesit, aspekteve të mirënjohura të formalizimit të hapave të mëtejshëm për tu hedhur, jemi në një nivel krejt tjetër të bashkëjetesës në suazën politike europiane si rezultat edhe i një vullneti gjithnjë e më të shprehur nga ana e BE, e autoriteteve në Bruksel për ta afruar më shumë Ballkanin Perëndimor drejt BE.

Jam i bindur se shqiptarëve asnjëherë nuk do t’i duket e tepërt, por shpresoj të mos i duket presidentit të KE për mirënjohjen ndaj mbështetjes për momentet më të vështira që nga tërmeti tek pandemia sepse kanë shënuar pika shumë të rëndësishme në forcimin e marrëdhënieve mes BE. Nga ana tjetër dëshiroj të theksoj se ne ndihemi shumë krenar që jemi pjesë e frontit të përbashkët që sot është më shumë se asnjëherë tjetër, qartësisht një front i të mirës kundër së keqes.

Folëm me presidentin për situatën e përgjithshme, angazhimet dhe sfidat në raport me luftën në Ukrainë. Folëm për procesin në vigjilje të Këshillit Europian kur dihet se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë në axhendë, folëm për ecurinë e marrëdhënieve rajonale, Ballkanin e Hapur, për të gjithë sfidat e brendshme të rajonit por edhe reformat duke filluar nga ajo në drejtësi”, tha Rama.

Pas