Kryesore

Rama ironizon peticionin për teatrin: Edhe 200 mijë artistë ta firmosin…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:31 - 20/05/20 |
Al Do

Protesta e sotme e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit nisi me firmosen e një peticioni ku ata kërkojnë rindërtimin e godinës ashtu siç ishte. Një numër i madh qytetarësh u mblodh për të firmosur peticionin dhe aktivistët thanë se ai do të shpërndahej në të gjthë shqipërinë.

Ne duam ti tregojmë jo vetëm institucioneve shqiptare por edhe atyre ndëkombëtare që populli shqiptar e donte atë godinë ashtu siç ishte”, tha aktori Neritan Liçaj.

Por për kryeministrin Rama edhe sikur 200 mijë artistë të gjendeshin për të firmosur peticionin kjo nuk do të bënte atë të ndryshonte mendim për rindërtimin e teatrit. Ai tha në një intervistë televizive se me këto numra opozita mund të vijë në pushtet nëpërmjet zgjedhjeve dhe të vendosë për rindërtimin e teatrit ashtu siç ishte.

10 mijë veta 20 mijë veta 50 mijë veta 100 mijë, 200 mijë artistë mund të gjenden për të firmosur dhe nëse çështja është kaq e madhe dhe kaq artistike dhe kaq shekspiriane atëherë opozita të vijë të bëjë reformën zgjedhore, ta kryejmë atë të përcaktojë rregullat e lojës. Kur të shkojmë në zgjedhje të gjithë bijtë dhe bijat e Shekspirit e nxjerrin opozitën në qeveri dhe opozita me alternativën do ta ndërtoj teatrin siç ishte merr mbështetjen e popullit dhe kështu zgjidhen gjërat në demokraci. Zgjidhje me muskuj me vija të kuqe me peng marrje me imponime apo me zëvendësime të roleve që opozita dhe disa artistë të vendosin çdo të bëjë bashkia dhe qeveria as ka pasur as ka dhe as nuk do të ketë të paktën për sa kohë të jem unë në këtë detyrë.” – tha Rama. /Opinion.al

Pas