Aktualitet

Rama inspekton Lungomare 2: Projekti i bllokuar nga Ilir Meta


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:17 - 04/01/21 |
Semiljana Azizi

Kryeministri i vendit Edi Rama ka inspektuar ditën e sotme në Vlorë nisjen e punimeve të një projekti të ri që do të lidhë Ujin e Ftohtë me Radhimën e Orikumin.

Gjatë fjalës së tij Rama ka akuzuar presidentin Ilir Meta se ka bllokuar këtë projekt, ndërsa shton se nuk ka dashur të bëjë publik këtë debat.

“Është fakt që nga fillimi i nëntorit presin plotfuqinë, një autorizim formal nga presidenti, pasi kemi bërë të gjithë negociatën me fondin saudit. Dhe faktikisht duhet ndërtim total. Në momentin që nuk i jepet kjo fuqia ne nuk e realizojmë dot”, u shpreh Rama.

S’kam dashur të bëj zhurmë për këtë punë. Por tani e merr vesh e gjithë Vlorë që e ka bllokuar Ilir Meta. Është një bllokim absurd i një projekt”, shtoi kryeministri./Opinion.al

Pas