Politikë

Rama debat me qytetarët në Kurbin: Shkoni në hotel se më hoqët trurin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:39 - 02/12/19 |
el ida

Kryeministri Edi Rama vijon takimet me banorët e prekur nga tërmeti i fuqishëm i 26 nëntorit.

Pas mbledhjes së qeverisë dhe Këshillit të Sigurisë Kombëtare, kreu i qeverisë ka shkuar në Lezhë, që është qarku i tretë ku u shpall gjendja e jashtëzakonshme dhe më pas në Kurbin, ku edhe ka debatuar me disa banorë.

Pjesë nga diskutimi:

Banori: Kam një tufë fëmijë, dua të më kontrollojnë shtëpinë, po nuk e çajnë kryet fare.
Rama: Po si nuk e çajnë kryet more, po je goxha burrë, si flet kështu. I njoh mirë këta, janë nga ato burrat ‘kafe e muhabet’. Ti nuk je vetëm, janë 20 mijë që kanë halle si ti. Po ne nuk kemi 20 mijë grupe, tani do vijnë të inspektojnë. Ti rren nga stresi, të falet. Rrena nga stresi falet. Unë kam besim te gratë, më shumë se te ju.

Qytetarja: Rashë nga shkallët prej tërmetit, jam nënë me 12 fëmijë. Fëmijët janë hallakat, kam ngelur me plakën 92 vjeçe.
Rama: Merre dhe plakën dhe shkoni në hotel, se më hoqët trurin.
Qytetarja: Si ta mbaj plakën unë, jam plak për vete.
Rama: S’do e mbash ti plakën, e mban makina.
Qytetarja: Ku është ajo kryetarja e bashkisë, të vinte të më shihte njëherë, se jam nënë heroinë.
Rama: Lëre kryebashkiaken s’e nuk ka lidhje me këtë. Shko në hotel, do të të shërbejnë ata, edhe plakës.

Qytetarja: Duhet me fol fjalë burrash, e di që je i tronditur, por ne kemi hall.
Rama: Unë nuk jam i acaruar nga populli, por nuk e kuptoj çfarë doni.
Qytetarja: Kërkoj strehim.
Rama: E kërkon tani? E kupton, tani je ti e acaruar, jo unë. Merr plakën dhe shkoni në hotel.
Qytetarja: Jo. Pse nuk vini me na pa.
Rama: Mirë, aty e keni mendjen ju, te Salushi.

Pas