Kryesore

Rama: Ambicia jonë të çojmë në 100% rritjen e pagave për mjekëtBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:48 - 16/11/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama deklaroi ditën e sotme se synimi i qeverisë është që brenda mandatit paga e mjekëve të rritet me 100%.

Lajmi u bë i ditur gjatë përurimit të spitalit të ri Infektiv në QSUT. Me buxhetin e ri të vitit 2023, Rama tha se rritja e pagave për mjekët dhe infermierët do të shkojë në 70%, e më pas rritja në 100% synohet deri në përfundim të mandatit.

“Ajo që do të shtoja në fjalët e ministres është që ambicia jonë është që brenda këtij mandati është ta çojmë në 100% rritjen e pagës në raport me pikënisjen. Me buxhetin e ri shkojmë në 70%, me ndihmën e Zotit që mos na sjelltë ndonjë tjetër katastrofë që të na detyrojë përsëri të spostojmë fonde të dedikuara për qëllime të caktuara, jam i bindur që do ta arrijmë ta çojmë në 100% rritjen e pagës për të gjithë ju”, u shpreh Rama. /Opinion.al

Pas