Bota

Raketa hipersonike amerikane lëshohet nga bombarduesi B-52


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:54 - 05/04/22 |
Opi Nion

SHBA testoi me sukses një raketë hipersonike në mes të marsit, por e mbajti të fshehtë për dy javë për të shmangur përshkallëzimin e tensioneve me Rusinë,  në një kohë kur Presidenti Joe Biden do të niste udhëtimin e tij në Europë.

Raketa hipersonike (HAWC) u lëshua nga një avion bombardues B-52 në brigjet perëndimore të SHBA, tha një zyrtar për CCN. Ky është testi i parë i versionit më të fundit të raketës të prodhuar nga Lockheed Martin.

Zyrtari ofroi detaje të pakta të testit të raketës, vetëm duke vënë në dukje se raketa është e aftë për të mbuluar distancën prej 500 kilometrash në më pak se pesë minuta me shpejtësi mbi 6000 kilometra në orë. Duke qenë se udhëtimi u krye me një shpejtësi prej mbi 6000 km/h, u realizua për më pak se 5 minuta. Testimi u krye vetëm pak ditë pasi Rusia përdori armën e saj hipersonike në Ukrainë.

Zyrtarët amerikanë qëndruan të heshtur rreth këtij testi të fundit hipersonik për dy javë për të mos provokuar Kremlinin ose Presidentin Vladimir Putin, veçanërisht pasi forcat ruse zgjeruan bombardimet e tyre ndaj Ukrainës.

Testi i SHBA-së është testi i dytë i suksesshëm i një rakete HAWC dhe është i pari i versionit Lockheed Martin të armës. Shtatorin e kaluar, Forcat Ajrore testuan Raytheon HAWC, të mundësuar nga një motor gërmues Northrop Grumman.

Testi përmbushi të gjitha objektivat kryesore, sipas një njoftimi për shtyp nga Agjencia e Projekteve të Kërkimit të Avancuar të Mbrojtjes (DARPA), duke përfshirë lëshimin e raketës, ndarjen e sigurt nga avioni lëshues, shkrepjen përforcuese dhe lundrimin./Opinion.al

Pas