Aktualitet

Qeveria miraton rritjen e pensioneve dhe pagës minimaleBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:46 - 14/09/22 |
Opi Nion

Këshilli i Ministrave ka miratuar të mërkurën vendimin për rritjen e pensioneve dhe të pagës minimale. Lajmi është dhënë nga ministrja e Financave Delina Ibrahimaj në një dalje për mediat pas mbledhjes së qeverisë.

Ibrahimaj bëri me dije se rreth 900 mijë qytetarë shqiptarë përfitojnë nga rritja e pensioneve dhe pagës minimale.

“Me këtë indeksim të dytë ne e çojmë rritjen e pensioneve në nivelin 9.5% në krahasim me pensionet që merreshin në fund të vitit të kaluar. Përfitojnë 678 mijë pensionistë. Ky vendim hyn në efekt që me pensionin e muajit shtator.

Paga minimale do të jetë në nivelin e 34 mijë Lekë. Janë mbi 200 mijë të punësuar që përfitojnë nga vendimi që sot miratuam. Pra në total kemi rreth 900 mijë qytetarë që përfitojnë nga rritja e pensioneve dhe pagës minimale nga dy vendimet që sot u morën në mbledhjen e Këshillit të Ministrave”, deklaroi ministrja e Financave pas mbledhjes së Qeverisë”-tha ministrja.

Pas