Te Fundit

Qeveria mediton dhe sodit ne Bulevardin e Madh


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:59 - 20/10/15 |
b.f

Kopshte Meditimi e Soditje pergjate bulevardit eshte idea dhe konkursi me i ri i qeverise shqiptrare. Ne 15 shtator te ketij viti eshte publikuar zyrtarisht ne faqen Atelier Albania projekti i qeverise,nje ide e inicuar nga kryeministri Rama. Me kërkesë të Bashkisë Tiranë, Ministrisë së Zhvillimit Urban, Ministrisë së Kulturës dhe mandatuar nga Zyra e Kryeministrit, shpalli një konkurs ndërkombëtar për projektim peisazhistik, frymëzuar nga vlera më fisnike ajo e harmonisë fetare, vlerë të cilën shqiptarët e ndajnë me njëri-tjetrin dhe botën, e fokusuar në hapësirat e hapura përgjatë bulevardit “Dëshmorët e Kombit”, duke u shpërndarë gjithandej në hapësirat publike kryesore të kryeqytetit. “Parku i Besimit”, i frymëzuar nga vlerat e përmendura në Shkrimet e Shenjta dhe nga harmonia fetare që ekziston në Shqipëri, sigurisht një vlerë e trashëguar ndër breza, synon gjetjen e një koncepti të ri të “të së përbashkëtës” dhe të “strehës”. Keshtu pas lavdeve dhe debateve te pafund per bashkejetesen fetare ne Shqiperi,tashme do te kemi edhe nje park simbolik. Ndersa pritet ndertimi i ketij parku,qytetareve te Tiranes,besimtare apo jo nuk i mbetet gje tjeter vec te mesojne ne kurse meditimi per te permbushur dhe qellimin kryesor per ndertimin e ketij parku,nga te paktet ne kryeqytet

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas