Bota

Pyeti nëse mund të blinte me euro lodër, policia vë nën hetim 8-vjeçarin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:08 - 11/06/20 |
Al Do

Policia zvicerane ka hetuar një fëmijë tetë vjeçar pasi ai kërkoi nëse ai mund të përdorë një kartëmonedhë lodër në një dyqan.

Djali nuk u akuzua për asnjë vepër, por emri i tij raportohet se do të skedohet në të dhënat e policisë deri në maj 2032.

Kartëmonedha e euros ishte shpërndarë në fillim të marsit në karnavalin e qytetit Sissach në rajonin verior Basel-Landschaft, ku franga zvicerane është monedha zyrtare. Kartëmonedhat, të shtypura në letër të zakonshme dhe me karaktere kineze blu, u morën nga fëmijët gjatë karnavaleve, sipas gazetës Basler Zeitung (BaZ).

Në fund të muajit Prill, djali, vëllai i tij 10-vjeçar dhe fqinja e tyre shkuan në dyqanin e tyre të fshatit në Dietgen, aty ku 8-vjeçari pyeti nëse mund ta përdorte kartëmonedhën false.

Edhe pse kartëmonedha identifikohej qartë si para lodër, personeli i dyqanit u ndje i detyruar të telefononte policinë. “Është politika jonë; ne u udhëzuam ta bënim këtë nga selia në Winterthur,” citohet të thoshte menaxheri i dyqaneve për BaZ.

Policia kontaktoi prindërit e djalit dhe vizitoi shtëpinë e tyre për tre orë.

Një zëdhënës i policisë së Bazel-Landschaft tha: “Ne u informuam se fëmijët me një pako kartëmonedhash të falsifikuara euro u përpoqën të blejnë mallra. Prandaj, ekzistonte dyshimi se para të falsifikuara ishin hedhur në qarkullim. ”

Ai tha se oficeri hetues duhej të përcaktonte nëse paratë e rreme u përdorën me qëllim dhe nëse fëmijët mund të ndëshkohen me ligj.

Shtëpia e tyre u kontrollua për para të tjera lodër. Tre kartëmonedha 50 euro, dy kartëmonedha 20 euro, pesë kartëmonedha 10-euro dhe tre kartëmonedha pesë euro u sekuestruan për parandalimin e krimit, thuhet në raportin e policisë. /Opinion.al

Pas