Bota

Putini miraton evakuimet nga Kherson i pushtuarBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:00 - 05/11/22 |
Opi Nion

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka miratuar evakuimin e civilëve nga pjesët e Khersonit të pushtuar nga Rusia në Ukrainën jugore.

Forcat e Kievit kanë avancuar në mënyrë të qëndrueshme në qytetin port strategjik.

Putin tha se njerëzit që jetojnë në zona të rrezikshme duhet të largohen pasi “popullsia civile nuk duhet të vuajë”.

Të paktën 70,000 njerëz raportohet se janë zhvendosur tashmë nga Kherson – i vetmi qytet i madh i fituar nga Moska që kur trupat e saj pushtuan Ukrainwn në shkurt.

Civilët në rrezik nga bombardimet dhe sulmet duhet të “largohen”, tha Putin, gjatë festës së Ditës së Unitetit në Sheshin e Kuq të Moskës.

Kievi akuzon Rusinë për deportimin me forcë të civilëve ukrainas – gjë që konsiderohet një krim lufte – edhe pse Moska e mohon këtë.

Sulmet intensive të raketave dhe dronëve të Rusisë në infrastrukturën civile anembanë Ukrainës kanë shkaktuar viktima dhe dëme të mëdha dhe kanë detyruar Kievin të imponojë ndërprerje të shpeshta të energjisë elektrike.

Komentet e Putinit pasuan raportet të enjten se edhe ushtarët rusë ishin larguar nga Kherson – gjë që do të shënonte një tërheqje të madhe.

Një zyrtar i instaluar në Kremlin në rajon, Kirill Stremousov, u tha mediave ruse se Moska “ka të ngjarë” të tërheqë trupat e saj nga zona.

Zyrtarët ukrainas qëndruan të kujdesshëm, duke paralajmëruar se lëvizja e raportuar mund të ishte një kurth për të joshur ushtarët e tyre në zona të rrezikshme.

Pas