Bota

Putin urdhëron nisje e trenit ushtarak bërthamor drejt UkrainësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:51 - 04/10/22 |
Opi Nion

Presidenti rus Vladimir Putin do të demonstrojë gatishmërinë e tij për të përdorur armë të shkatërrimit në masë me një provë bërthamore në kufijtë e Ukrainës.

Për këtë veprim të Putin, NATO ka paralajmëruar anëtarët e saj. Kremlini ka sinjalizuar gatishmërinë e tij për një përshkallëzim të mëtejshëm të luftës në Ukrainë, pasi Rusia po humbet terren në fushën e betejës.

Frika mbi sugjerimet e mëparshme të Putinit se ai mund të përdorë taktika të tilla u shtuan dje me pretendimet se një tren nga divizioni sekret bërthamor ishte nisur drejt Ukrainës.

Konrad Muzyka, një analist i mbrojtjes me bazë në Poloni, tha se treni, i parë në Rusinë qendrore, ishte i lidhur me drejtorinë e 12-të kryesore të ministrisë ruse të mbrojtjes dhe se ishte “përgjegjës për municionet bërthamore, ruajtjen, mirëmbajtjen, transportin dhe transportin e tyre dhe lëshimi për njësitë”.

 

Pas