Bota

Putin: Të hapur për trajnimin e luftëtarëve të huajBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:30 - 15/08/22 |
Opi Nion

Rusia është e gatshme të furnizojë me pajisje ushtarake për vendet aleate në Amerikën Latine, Azi dhe Afrikë dhe Moska është e hapur për trajnimin e luftëtarëve të huaj, tha Presidenti rus Vladimir Putin gjatë ceremonisë së hapjes “Ushtria-2022″ të hënën.

“Rusia sinqerisht ushqen lidhje të forta historikisht, miqësore dhe vërtet të besueshme me vendet e Amerikës Latine, Azisë dhe Afrikës. Ne jemi të gatshëm t’u ofrojmë aleatëve tanë llojet më moderne të armëve, nga armët e vogla te mjetet e blinduara dhe artileria deri te aviacioni luftarak dhe mjetet ajrore pa pilot”, tha Putin gjatë fjalës së hapjes.

“Ne e vlerësojmë shumë faktin që vendi ynë ka shumë aleatë, partnerë, njerëz me mendje të njëjtë në kontinente të ndryshme”, tha Putin.

Putin theksoi gjithashtu avantazhet e trajnimit të ushtarëve të huaj në Rusi dhe tha se Rusia fton aleatët të bëjnë stërvitje të përbashkëta ushtarake.

“Ne shohim gjithashtu perspektiva të mëdha në trajnimin e ushtarakëve të huaj dhe trajnimin e tyre të avancuar. Mijëra profesionistë ushtarakë nga e gjithë bota janë studentë krenarë të universiteteve dhe akademive ushtarake të vendit tonë”, tha Putin.

Rusia do të vazhdojë të punojë me energji në këtë fushë të rëndësishme, u shpreh ai./Opinion.al

Pas