Bota

Putin shkon në spital, viziton ushtarët e plagosur në Ukrainë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:35 - 25/05/22 |
Opi Nion

Presidenti rus Vladimir Putin vizitoi të mërkurën Spitalin Klinik Ushtarak Qendror Mandryk në Moskë, ku vizitoi ushtarakët rusë të plagosur në operacionin ushtarak special në Ukrainë.

Putin shoqërohej nga ministri rus i Mbrojtjes Sergej Shoigu. Pamjet e vizitës u publikuan në kanalin Telegram të Kremlinit. Aty shihet presidenti dhe ministri duke hyrë në një nga repartet me uniforma mjekësore. Ata biseduan me ushtarakët që po trajtoheshin, shkruan TASS.

Më herët, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se presidenti “vazhdimisht interesohet dhe mban nën kontroll temën e kushteve të parashikuara për të plagosurit gjatë operacionit special ushtarak”.

Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi më 24 shkurt se në përgjigje të një kërkese të krerëve të republikave të Donbasit ai kishte marrë një vendim për të kryer një operacion të posaçëm ushtarak. Udhëheqësi rus theksoi se Moska nuk kishte plane për të pushtuar territoret e Ukrainës, duke theksuar se operacioni kishte për qëllim denazifikimin dhe çmilitarizimin e Ukrainës./Opinion.al

Pas