Bota

Putin nuk do të marrë pjesë në funeralin e Gorbaçovit Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:57 - 01/09/22 |
Opi Nion

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin nuk do të marrë pjesë në funeralin e Mikhail Gorbaçovit, liderit të fundit të Bashkimit Sovjetik, ka deklaruar Kremlini.

“Fatkeqësisht, orari i punës i presidentit nuk do ta lejojë atë ta bëjë këtë më 3 shtator, kështu që ai vendosi ta bëjë atë sot,” tha zëdhënësi Dmitry Peskov.

Peskov tha se udhëheqësi rus i kishte bërë nderimet e tij në spitalin e Moskës ku Gorbaçovi vdiq të martën, në moshën 91-vjeçare.

Ndërkohë, të enjten, televizioni shtetëror rus shfaqi pamje nga momenti kur Putin vendosi trëndafila pranë arkivolit të Gorbaçovit në Spitalin Klinik Qendror të Moskës.

BBC shkruan se ceremonia e varrimit të Gorbaçovit, i cili do të jetë i hapur për publikun, do të bëhet në Sallën e Kolonave të Moskës të shtunën. Më pas, ai do të varroset në varrezat e qytetit Novodevichy, pranë gruas së tij Raisa, e cila vdiq në 1999.

Peskov tha se ceremonia e Gorbaçovit do të kishte “elemente” të një funerali shtetëror dhe se shteti po ndihmonte në organizimin e tij.

Putin nuk do të jetë i vetmi i munguar i dukshëm në funeralin. Shumë prej liderëve të huaj që mund të pritej të merrnin pjesë aktualisht janë të ndaluar nga toka ruse, si hakmarrje për sanksionet perëndimore të vendosura për shkak të pushtimit rus të Ukrainës.

Politikanët kryesorë nga SHBA, Britania e Madhe, BE, Japonia dhe Kanadaja janë midis atyre në listën e përjashtimit, duke përfshirë presidentin e SHBA Joe Biden dhe kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, si dhe dy kandidatët që konkurrojnë për ta pasuar atë, Liz Truss dhe Rishi Sunak.

Kujtojmë se reformat e Gorbaçovit ndihmuan për t’i dhënë fund Luftës së Ftohtë./Opinion.al

 

Pas