Bota

Putin: Dërgesat e armëve në Kiev synojnë të zgjasin konfliktin në UkrainëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:46 - 05/06/22 |
Opi Nion

E gjithë zhurma për dërgesat shtesë të armëve në Kiev ndjek qëllimin e vetëm për të zgjatur sa më gjatë konfliktin e armatosur në Ukrainë, tha të dielën presidenti rus Vladimir Putin.

“Për mendimin tim, gjithë kjo zhurmë për dërgesat shtesë të armatimeve në përgjithësi ndjek objektivin e vetëm për të zgjatur sa më gjatë konfliktin e armatosur,”-tha Putin në një fragment të intervistës së tij me reporterin Pavel Zarubin për programin Moskë.

Dorëzimi i sistemeve amerikane të raketave lëshuese të shumëfishta në Ukrainë nuk ndryshon asgjë pasi Kievi kishte më parë një inventar të këtyre armatimeve, duke përfshirë raketa të kësaj rrezeje, dhe thjesht po rimbush stokun e tij, tha të dielën Presidenti rus Vladimir Putin.

“Nuk ka asgjë të re për këtë”, tha kreu i shtetit. Udhëheqësi rus iu përgjigj kështu një kërkese për të vlerësuar vendimin për dërgesa të tilla. “Këto janë të gjitha sisteme të shumta raketore lëshimi dhe ushtria ukrainase operon me sisteme të ngjashme raketore Grad, Smerch dhe Uragan të prodhuara nga Rusia”,-tha Putin.

“Këto dërgesa nga Shtetet e Bashkuara dhe disa vende të tjera mund të lidhen vetëm me synimin për të ndihmuar Kievin të kompensojë humbjet e pajisjeve të tij luftarake”,-tha Putin./Opinion.al

Pas