-ARKIVA OPINION

PSE URREJME?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:46 - 03/12/14 |
root

Te ftuar :
Majlinda Bregu
Florjana Garo
Luan Hajdaraga
Iris Sojli
Fatos Lubonja
Redi Shehu
Ulpjana Lama
Akil Pano

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=dbDj1CPCOy0″ width=”560″ height=”315″]

KOMENTO (3)

Shkruaj nje koment

  1. Pershendetje! Per mua, te urresh do te thote qe te mos kesh deshire per nje person si nga pamja e jashtme ashtu edhe brenda. Ka lidhje me trurin dhe me ato cka behen.

  2. E pash me kenaqesi kete emision i nderuar Blendi pasi tematika eshte shume e bukur dhe mund te them qe eshte çelsi i nje shoqerie. Me vjen keq qe asnje prej te ftuareve (perfshir edhe Lubonjen qe ka shume kulture mbi sociologjine, antropologjine dhe sjelljen njerezore ku studiohet nga psikologjia) nuk i dha nje pershkrim te qarte dashurise por edhe urrejtjes. Ne radhe te pare ato jane dy gjera qe nuk lidhen me njera tjetren pasi ku ka dashuri urrejtja nuk ekziston. Urrejtja shkon perkrah me kenaqsine pasi jane qe te dyja prodhim i mendimit dhe ky i fundit i memorjes. Dashuria nuk eshte prodhim i mendimit, nuk eshte nje ide qe mund ta kultivosh, nuk eshte si kenaqesia qe eshte resultat i kater etapave (veshtrim ose degjim, deshire, prekje dhe shijim, per shembull, ne shikojme nje vajze te bukur apo nje makine, e regjistrojme ne memorje, pastaj e deshirojme per ta pasur, pastaj kur e kemi e prekim dhe kjo na jep nje kenaqesi te madhe. Ky proces regjistrohet ne memorje dhe deshira per tu riperseritur fillon dhe te ngacmon, kete ekperience e duam prap dhe ne momentin qe se kemi me kalon ne shqetesim, xhelozi, urrejtje per personin qe sna e ofron). Dashuria eshte nje ndjenje e menjehershme, qe nuk regjistrohet ne memorje pasi eshte instantanée (thuhet ne frengjisht). Nuk e di por padyshim besoj se te ka ndodhur te jesh ne nje park apo ne ballkon duke pare perndimin e diellit dhe per nje çast je njehesuar se bashku me natyren, ambjentin dhe perjeton diçka sikur je ne enderr, kur dikush vjen dhe te prek pasi te ka folur disa here dhe ti se ke degjur, ti menjeher del nga kjo bukuri dhe i thua pse me preke se isha ne nje moment sublim, te papershkrueshem, formidabel, kjo eshte dashuria, dhe kete femijet e paprekur nga mendja e semur e prinderve e gezojne perdite ne çdo moment qe ata kalojne pasi i bejne gjerat instiktivisht pa i menduar. Te dashurosh do te thote te jesh i lire psikologjikisht, do te thote te mos kesh asnje ndjenje urrejtje apo kenaqesie, eshte ndjenje e pa kushtezuar, qe ska kohe as hapesire, qe ska ven ku te pushojne (si çeshte memorja), ajo eshte gjithnje ne levizje ashtu siç eshte edhe jeta…Nejse nje keshille po ta jap, qe kur te besh emisionin, do te ishte mire qe temen e tij ta lançoje nje jave para dhe te shikoje kush eshte i afte per ate tematike jo te ftosh njerez kot me kot si puna e disave aty qe se kane iden te qenjes njerezore. “Te njohesh vetveten eshte inteligjenca me e madhe per njeriun” ka then nje mendimtare i shekullit te kaluar. Pershendetje!

Pas