Komente

Pse tallen politikanët anglezBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:01 - 02/05/16 |
b.f

Nga Artan FUGA

Ja fasada që na nxjerr të gjitha “rrobat e palara” të qytetit tonë dhe të qytetërimit tonë aktual :
Televizore me antena saçi. Jemi pa orientim kulturor dhe duam të kapim e vozisim nga të na cojë telekomanda. Blejmë dhjetra kanale tv duke humbur identitetin kulturor qe dhe Ilirët e kishin.
Fasadat e pallateve për ibret, me suvara të hedhura në tokë, sepse nuk kanë lekë mileti sigurisht, cdo ndërtesë degradon, shumë shpejt brenda disa dekadash do të kemi probleme me vjetërimin e ndërtesave.
Rrobat e lara në dritare a ballkone, kush pyet për pamjen e komshiut përballë. Apartamentet tona pa dhoma tharrëse. U cfarë dashke ti!
Pamja e syrit degraduese dhe deprimuese. Rrënim.
Poshtë veturat, ndotje, pa parkingje, qarkullimi i super-rënduar.
Kondicionerët tregojnë se jemi dhi e zgjebosur, por ama me bishtin përpjetë, ngrohemi me energji të kushtueshme. Si ta paguajmë energjinë??? I fusim një të lidhme drejt e në shtyllë.
Fijet e transmetimit te sinjaleve telefonike dhe Internetit, lesh e li mbi krye o burrë se nuk u bë qameti.
Ja ky është qyteti ynë.
Futi emrin qytet – inteligjent dhe ja, gjithçka u zgjidh.
Si kjo pamje të gjesh në një kryeqytet europian???
E pamundur.
Dhe themi se përse tallen me ne politikanët anglezë.
Po ne jemi qesharakë.
Humor anglez.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas