Life Style

Pse noti është i mirë për shëndetin?Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:44 - 22/06/22 |
Opi Nion

Noti në det është një aktivitet që na pëlqen për t’u çlodhur, por mund të mos e kemi ditur që në fakt është një praktikë me përfitime të shumta. Uji i detit është i pasur me minerale dhe është i fuqishëm në shëndet dhe bukuri. Zbuloni magjinë e ujit të detit në jetën tonë.

Lëkura

Uji i detit është i pasur me vitamina dhe minerale si magnez, natrium, kalcium, klorur dhe sulfate që veprojnë si kozmetikë natyrale për lëkurën tonë. Ata që kanë probleme të tilla si psoriasis dhe ekzema mund të përfitojnë shumë. Magnezi në ujin e detit ul nivelet e kortizolit në trup, duke qetësuar sistemin nervor dhe duke reduktuar mundësinë e skuqjeve të lëkurës të shkaktuara nga stresi.

Sistemi imunitar

Zhytja e rregullt në ujë të ftohtë ndihmon në rregullimin e proceseve antioksiduese në trup, duke ndihmuar në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe kancerit. Elementët gjurmë dhe mikroorganizmat që gjenden në ujin e detit gjithashtu kanë veti antibakteriale dhe mund të veprojnë si antibiotikë natyralë. Këta përbërës absorbohen nga lëkura, duke ndihmuar në përmirësimin e shëndetit dhe mirëqenies së trupit.

Shëndeti mendor

Një studim nga Swim England zbuloi se 43% e njerëzve që notojnë rregullisht thanë se kjo i bën ata të ndihen më të lumtur, 26% janë më të motivuar për të përfunduar çdo ditë detyrat, ndërsa 15% besojnë se jeta është më e menaxhueshme.

Probleme me frymëmarrjen

Meqenëse uji i detit është i kripur, është i dobishëm për ata që kanë probleme me sinuset, duke ofruar lehtësim duke hapur zonën me një zgjidhje të kripur tërësisht natyrale. Kjo i ndihmon qerpikët të lëvizin mukozën, duke pastruar sinuset.

Menaxhimi i peshës

Ekzistojnë dy lloje të ndryshme të yndyrës trupore, yndyra kafe dhe e bardhë. Studimet kanë treguar se yndyra më pak e zakonshme kafe mund të aktivizohet nga uji i ftohtë. Jo vetëm që yndyra kafe ju mban ngrohtë, por për shkak se detyra e saj është të rrisë temperaturën e trupit tuaj, ajo djeg shpejt kalori dhe do t’ju ndihmojë të humbni peshën e tepërt.

Pas