Bota

Pse Gjermania nuk dërgon armë në Ukrainë? Kancelari Scholz: Po shmangim luftën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:35 - 22/04/22 |
Opi Nion

Kancelari gjerman Olaf Scholz në një intervistë për Der Spiegel, kur u pyet për dështimin e Gjermanisë për t’i dërguar armë të rënda në Ukrainë tha se NATO duhet të shmangë një konfrontim të drejtpërdrejtë ushtarak me Rusinë që mund të çojë në një luftën e Tretë Botërore.

Scholz po përballet me kritika në rritje brenda dhe jashtë vendit për ngurrimin e tij për të dërguar armë të rënda në fushëbetejë, si tanke dhe obus, në Ukrainë për ta ndihmuar atë të shmangë sulmet ruse, edhe pse aleatët e tjerë perëndimorë po e bëjnë.

I pyetur, në një intervistë të botuar të premten, se pse ai mendonte se dërgimi i tankeve mund të çonte në luftë bërthamore, ai tha se nuk kishte asnjë libër rregullash që të thoshte se kur Gjermania mund të konsiderohej palë në luftën në Ukrainë.

“Kjo është arsyeja pse është edhe më e rëndësishme që ne të shqyrtojmë çdo hap me shumë kujdes dhe të koordinohemi ngushtë me njëri-tjetrin,” citohet të ketë thënë ai. Për të shmangur një përshkallëzim drejt NATO-s është një prioritet kryesor për mua.

“Kjo është arsyeja pse unë nuk fokusohem në sondazhe ose nuk e lë veten të acarohem nga thirrjet e mprehta. Pasojat e një gabimi do të ishin dramatike.”

Ky ishte një largim nga deklaratat e tij të mëparshme mbi këtë temë, duke u fokusuar në faktin se stoqet e vetë ushtrisë gjermane ishin shumë të varfëra për të dërguar ndonjë armë të rëndë në fushëbetejë.

I pyetur pse nuk do ta shpjegonte ngurrimin e tij të jashtëm me kërcënimin e luftës bërthamore, ai tha se “thjeshtime” të tilla nuk ishin të dobishme.

Më vete, Scholz mbrojti vendimin e tij për të mos i dhënë fund menjëherë importeve gjermane të gazit rus në përgjigje të asaj që Rusia e quan një “operacion ushtarak special” në Ukrainë.

“Unë absolutisht nuk e shoh se si një embargo e gazit do t’i jepte fund luftës. Nëse Putin do të ishte i hapur ndaj argumenteve ekonomike, ai kurrë nuk do ta kishte nisur këtë luftë të çmendur,”-tha ai.

Scholz tha se kjo do të kishte pasoja të konsiderueshme jo vetëm për Gjermaninë, por edhe për Evropën dhe financimin e ardhshëm të rindërtimit të Ukrainës.

Pas