Kryesore

“Pse e bëni këtë lejen 5-vjeçare?”/ Rama: Hiqeni, është pengesë psikologjike


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:36 - 26/11/21 |
Opi Nion

Nga Elbasani, ku po zhvillohet edhe mbledhja e përbashkët mes dy shteteve, Kosovë-Shqipëri, është folur edhe për leje-qëndrimet  5-vjeçare që do të mund të marrin shtetasit e secilit vend.

Pas prezantimit, nga dy ministrat e Brendshëm, ka ardhur edhe reagimi i kryeministrit Rama, i cili ka kërkuar heqjen e këtij afati 5-vjeçar.

Sipas tij dhënia e leje-qëndrimeve për 5 vite është një pengesë psikologjike.

“Pasi njerëzit të martohen duhet të vijnë ta konfirmojnë prapë lejen te ju”- tha Rama, ndërsa ministri i Brendshëm i Kosovës Xhelal Sveçla sqaroi se afati vlen për kategori të veçanta dhe bëhet automatikisht.

Biseda mes kryeministrit dhe dy ministrave të Brendshëm:

Rama: Një pyetje kam se gjithmonë e kam këtë kuriozitet se si funksionon racionalja e ministrit të Brendshëm? Pse e bëni këtë lejen 5 vjet për shembull. Do martohen njerëzit në bashkim familjar edhe pas 5 vjetësh do vijnë prapë te ju që tu konfirmojnë që janë prapë bashkë dhe do rrinë më gjatë. Pse nuk e hiqni? E marrin lejen për tu martuar nga familjet përkatëse, juve ju njoftojnë që janë martuar dhe do jetojnë në Kosovë ose Shqipëri, me këtë njoftim jepni lejen e qëndrimit.

Sveçla: Në shembullin që ju përdorët patjetër që nuk do ketë nevojë.

Rama: Po mirë, në cilin rast doni ju që të vijë prapë njeriu te ju?

Sveçla: Leja 5-vjeçare do të vlejë psh për studentët, të punësuarit, por nuk nënkupton se ai pas 5 vitesh do vijë prapë…Automatikisht do ti zgjatet.

Rama: Po hiqeni fare se duket si pengesë psikologjike. Hiqeni, si thoni…Mos ta heqim me votë këtu se dilni minorancë.

Çuçi: Nuk ka nevojë për votë, se i vëmë një zero mbrapa, i themi 50 vjet.

Pas