-Shëndeti

Pse duhet të konsumosh banane


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:11 - 03/08/19 |
Geljano Fataj

Të konsumosh banane do të thotë të mbash larg doktorin, pasi që përmban shumë kalium.

Sipas Health Line kjo ndihmon shumë në shëndetin e zemrës pasi kaliumi është një mineral që është thelbësor.

Një dietë e pasur me kalium mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut, dhe njerëzit që hanë shumë kalium kanë deri në 27% rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës.

Për më tepër, bananet përmbajnë një sasi të mirë të magnezit, i cili është gjithashtu i rëndësishëm për shëndetin e zemrës./ Opinion.al

Pas