Life Style

Pse alkooli ndikon në gjumin tuaj?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:54 - 03/05/22 |
Opi Nion

Disa gota verë ose disa pije në mbrëmje ndoshta do t’ju bëjnë të flini më shpejt se normalisht. Cila prej nesh nuk i ka lënë enët për mëngjesin e nesërm apo nuk e ka lënë pas dore rutinën e kujdesit të lëkurës pas një darke apo një nate festive?

Por edhe nëse bie në gjumë shpejt, ka shumë mundësi që alkooli i tepërt do të thotë një gjumë i shqetësuar gjatë natës. Kjo ndodh sepse alkooli prish fazat normale të gjumit më të thellë dhe më të lehtë që kalojmë çdo natë. Një natë me një pije mund t’i “copëzojë” ose ndërpresë këto modele, thonë ekspertët, dhe ju mund të zgjoheni disa herë ndërsa kaloni fazat e zakonshme të gjumit. “Ju paguani për të në gjysmën e dytë të natës,” thotë Dr. Jennifer Martin është psikologe dhe profesoreshë e mjekësisë në Universitetin e Kalifornisë, Los Anxhelos. Alkooli është “fillimisht qetësues, por ndërsa metabolizohet, është shumë aktiv”.

Gjysma e parë e natës, kur nivelet mjaft të larta të alkoolit ende rrjedhin në qarkullimin tuaj të gjakut, ju ndoshta do të flini të qetë dhe pa ëndrra. Në tru, alkooli vepron në acidin gama-aminobutirik ose GABA, një neurotransmetues që pengon impulset midis qelizave nervore dhe ka një efekt qetësues. Alkooli gjithashtu mund të shtypë lëvizjen e shpejtë të syve ose gjumin, që është kur shumica e ëndrrave bëhen realitet.

Më vonë gjatë natës, ndërsa nivelet e alkoolit bien, truri juaj mbingarkohet dhe gjithashtu ndoshta do të keni ëndrra më të gjalla ose stresuese dhe – sepse një gjumë i shqetësuar do të thotë të zgjoheni më rregullisht, ka më shumë gjasa t’i mbani mend ato. Alkooli është gjithashtu një diuretik, që do të thotë se mund të zgjoheni për të shkuar në tualet. Sasi të moderuara të alkoolit, veçanërisht vera dhe alkooli, kanë një efekt të hershëm diuretik. Njerëzit gjithashtu priren të gërhijnë më shumë pasi pinë. Alkooli është një relaksues i muskujve dhe relakson muskujt, duke prishur frymëmarrjen normale.

Shumica e ekspertëve pajtohen se pirja do t’ju prishë gjumin, pavarësisht nga mosha apo gjinia. Dhe për shkak se alkooli shtyp sistemin nervor qendror, ekspertët ju paralajmërojnë që të mos e kombinoni atë me mjete ndihmëse për gjumë apo edhe suplemente si melatonin. “Alkooli është qetësues”, thotë Dr. Ilene M. Rosen, mjeke dhe profesoreshë e asociuar e mjekësisë në Shkollën Mjekësore Perelman në Universitetin e Pensilvanisë.

Për të ndihmuar në vlerësimin se si alkooli mund të ndikojë në gjumin, ekspertët rekomandojnë një periudhë pa alkool. Mund të jetë shumë mbresëlënëse të vëreni se sa shumë alkooli ndikon në gjumin tuaj. Shumë njerëz që mendojnë se kanë pagjumësi mund të jenë duke pirë shumë ose shumë afër kohës së gjumit.

Alkooli gjithashtu mund të shkatërrojë rutinën tuaj të mëngjesit. “Njerëzit mund t’u drejtohen stimuluesve”, siç është kafeina, thotë Dr. Armeen Poor, pulmonolog dhe mjek i kujdesit intensiv në Qendrën Spitalore Metropolitan në Nju Jork dhe asistent profesor klinik i mjekësisë në Kolegjin Mjekësor të Nju Jorkut. “E bën më të vështirë të biesh në gjumë gjatë natës dhe më pas ke nevojë për më shumë nga ky qetësues”.

Pas