Aktualitet

Protestuesit zbulojnë kërkesat për qeverinë, ja ultimatumi për Ramën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:22 - 15/03/22 |
Opi Nion

Protestuesit kanë zbuluar disa nga kërkesat e tyre për qeverinë. Në ditën e 7-të të protestës, aktivisti Adriatik Lapaj tha se i kanë lënë afat qeverisë deri të shtunë për plotësimin e tyre.

Kërkesat fillonin që nga heqja e taksave mbi naftën, e deri te rishikimi i buxhetit 2022, në mënyrë që sipas tyre të rishikohet kriza.

Kërkesat:

-Heqja e taksës së qarkullimit dhe pezullim i alternuar i barrës fiskale mbi çmimin e karburantit.

-Pezullim i TVSH-së për produktet e shportës bazë.-Përcaktimi dhe ngritja e përkohshme e marzhit të fitimit në sektorin e hidrokarbureve dhe transparencë me publikun.

-Zgjerim i skemës së kompensimit dhe mbështetjes së fermerëve.

-Paketë reale ndihme për pensionistët, invalidët dhe familjet me ndihmë ekonomike deri në tejkalimin e krizës dhe përcaktimin e minimumit jetik.

-Hetim e mbikëqyrje e koncesioneve dhe shpenzimeve që ndikojnë në buxhetin e shtetit, si dhe e operatorëve që mund të ndikojnë arbitrarisht në rritjen e çmimeve.

Këto janë lënë me afat deri ditën e shtunë, kërkojmë nga qeveria të bëjë një paketë të dytë që i plotëson të gjitha.

Ata thanë se nuk do të protestojnë deri ditën e shtunë, nëse kërkesat e tyre nuk do të plotësohen ato do të rimblidhen për të protestuar sërish./Opinion.al

Pas